
Jeśli choć troszkę mnie znacie to wiecie, że uwielbiam kolorowe czapki. Lubię je dziergać, nosić i dawać w prezencie :) I w końcu stało się! Mogę przedstawić mój pierwszy autorski wzór na czapkę, którą nazwałam Popinjay.
Tą kolorową czapkę w różnych wersjach i kombinacjach robiłam już wiele razy i za każdym razem jestem zadowolona z efektu. Wzór, chociaż wygląda na skomplikowany, to jest całkiem prosty. Na pewno poradzą sobie z nim osoby początkujące w żakardach. Więc jeśli robisz na drutach i chcesz spróbować czegoś kolorowego to ten wzór będzie idealny.
Dziergałam tą czapkę z włóczki Drops Karisma, która moim zdaniem świetnie nadaje się na takie projekty. Ma duży wybór kolorów i jest trwała. Nawet po kilku praniach w pralce wygląda bardzo dobrze. Tylko należy pamiętać, że jest to jednak wełna, która wrażliwców może drapać. Ale po praniu zdecydowanie mięknie i staje się przyjemniejsza.

Ja uwielbiam tą czapę, cieszę się ogromnie, że mogę się podzielić wzorem i mam nadzieję, że Tobie również przypadnie do gustu!
Wzór na czapkę jest bezpłatny i jest dostępny na Ravelry w wersji polskiej i angielskiej. Przygotowałam opis w dwóch rozmiarach: Popinjay
I bardzo chciałabym zobaczyć Twoją czapkę, jeśli zdecydujesz się ją wydziergać! Dlatego jeśli jesteś na Instagramie to będzie mi miło, jeśli oznaczysz mnie na zdjęciu @kroopa_ i użyjesz hasztagu #lapuczapu. Będę też podglądać strony projektów na Ravelry ;-)

To wszystko nie udałoby się, gdyby pewnego dnia, zupełnie bezinteresownie, nie napisała do mnie Hania Grabowska (@handmade_by_handzik), która mnie mocno zmotywowała i dała mi wirtualnego kopniaka do spisania wzoru. Zaoferowała mi pomoc i nawet sprawdziła wzór. Haniu, serdecznie Ci dziękuję! Internet ma prawdziwą, pozytywną moc!
Witam. Czapkę zrobiłam dopiero za trzecim razem:) okazuje się, że moje oczka są za ciasne, wiec nabrałam odpowiednio więcej oczek. Ale przez to zakończenie czapki nie jest tak płynne, jakbym chciała. Może da się coś z tym zrobić?
I jeszcze nasunęło mi się pytanie. Jaka jest zasada dodawania oczek? W Twoim projekcie jest 108 oczek a później dodajesz 12 oczek. Ja natomiast zaczynam od 128 oczek i nie wiem czy również powinnam dodać 12 oczek?
Nie ma do tego jednoznacznej zasady. Druty to nie nauka ścisła i każda dziewiarka ma swój ulubiony sposób :) Ja przy 128 dobrałabym ok 12-15 oczek tak, żeby dopasować do wzoru. Druga szkoła mówi, że na ściągacz powinno być więcej oczek niż później na czapkę. Ja dziergam czasem tak, a czasem tak :) Warto spróbować obu sposobów, żeby zobaczyć, który efekt odpowiada bardziej :)
Bardzo się cieszę! Warto poćwiczyć luźniejsze przerabianie oczek, ponieważ dzianina żakardowa, przy ścisłym przerabianiu przestaje być elastyczna (a i tak jest zdecydowanie mniej elastyczna). Do tego nieco luźniejsze oczka przerabia się z czasem szybciej i przyjemniej. Ale do wszystkiego potrzeba wprawy, więc najlepszą drogą jest po prostu robić na drutach :) Jeśli chodzi o zakończenie czapki to przy większej ilości oczek zrobiłabym zamykanie nie w 9-10 miejscach a np. w 12. Do tego jeśli nie do końca jesteś zadowolona z zakończenia możesz dodać pompon, który trochę to zakryje, a przy następnej czapce zmienić sposób zamykania oczek. Popatrz też na wpis o różowej czapce: https://lapuczapu.pl/instrukcja-wykonania-puchatej-czapki/ Tam zastosowałam inny sposób zamykania czapki (4 zaszewki), przez to zakończenie ma inny kształt. Ilość odejmowanych oczek ma duży wpływ na kształt zakończenia czapki!
Witaj Karolinko!
Czapkę zrobiłam i pokazałam ją na blogu .
Napisałam do Ciebie e-maila ale może jesteś zajęta.Pozdrawiam mila
Czapki urocze już sobie zapisałam i zrobię moim wnukom
Dzięki i serdecznie pozdrawiam !
Dziękuję! I bardzo się cieszę, że wzór Ci się podoba. Czekam na Twoją czapkę :) Pozdrawiam ciepło!