W tym wpisie pokażę Ci jak zrobić ściągacz w czapce na okrągło, na drutach z żyłką, przy użyciu techniki magic loop. Jeśli nie widziałaś poprzednich wpisów z tej serii to zajrzyj tutaj:
- Jak nauczyć się robić na drutach – wstęp
- Jak nauczyć się robić na drutach – część 1 – narzędzia, materiały i nabieranie oczek
Po co robi się ściągacz w większości czapek, swetrów i skarpetek? Ścieg gładki (tzw. pończoszniczy, czyli podstawowy i najprostszy ścieg) ma tendencję to zawijania się na brzegach i krawędziach. Ściągacz zapewnia mu ładne wykończenie i sprawia, że brzeg lepiej się układa. Wzorów ściągaczy jest mnóstwo, od najprostszych, po bardzo skomplikowane i efektowne. Ja pokażę Ci taki, które jest odpowiedni dla początkujących, ale bardzo popularny i sama wykorzystuję go w większości moich udziergów :)
Jeśli byłaś ze mną od początku tego kursu, to masz już nabrane 40 oczek i robótkę przygotowaną do dalszej pracy, więc przechodzimy do robienia ściągacza. Cały wpis jest opatrzony szczegółowym opisem, zdjęciami i filmami. Miłej pracy!
Jak zrobić ściągacz
Ściągacz w naszej czapce będziemy robić wykonując 2 oczka prawe, następnie 2 oczka lewe, 2 prawe, 2 lewe itd.
Znam dwie szkoły wyliczania ilości oczek ściągacza. Albo wykonujemy ściągacz nabierając mniejszą ilość oczek niż później potrzebujemy i dodajemy brakujące oczka po ściągaczu. Lub nabieramy więcej oczek niż później potrzebujemy i odejmujemy nadmiarowe oczka po ściągaczu. Można też ściągacz wykonać na drutach o rozmiar mniejszych niż całą czapkę. To wszystko dlatego, że oczka w ściągaczu układają się inaczej niż oczka robione ściegiem gładkim, którym będzie wykonana czapka. Wykonując tę czapkę posłużę się pierwszą metodą.
Ułóż druty przed sobą, oczka pozostają na żyłce. Obejrzyj dokładnie oczka i sprawdź, czy robótka nie jest gdzieś przekręcona i czy wszystkie leżą równiutko. Znajdź miejsce na żyłce dokładnie na środku pomiędzy oczkami (20 oczek po lewej i 20 oczek po prawej stronie – ułatwi Ci to późniejszą pracę). Złap żyłkę w palce lewej dłoni, prawą przytrzymaj oczka, i wysuń kawałek żyłki, tak żeby powstała pętelka i żeby oczka znalazły się na drutach. Poniżej zdjęcia i film, które to obrazują.
Oczka, które nie są ,,przyczepione” do kłębka pozostaw nasunięte na drut, drugi drut natomiast delikatnie pociągnij, ale tak żeby nie zlikwidować pętelki z żyłki, którą zrobiłaś wcześniej.
Teraz mamy nabrane oczka, druty przygotowane do pracy i zaczynamy przerabianie ściągacza. Pamiętaj, żeby przerabiać nitką z kłębka, a nie luźnym, pozostałym po nabieraniu oczek końcem, który szybko się skończy… :)
Jak trzymać robótkę
W lewej ręce trzymaj drut z nasuniętymi oczkami i nitkę nawiniętą na palec wskazujący. Kciuk ułóż wygodnie na oczkach, które znajdują się na drucie, będziesz też mogła nim przytrzymać oczka, żeby nie uciekły. Nitka idąca od kłębka powinna znajdować się ,,wewnątrz” dłoni. W prawej ręce trzymaj drut, którym będziesz przerabiać.
Oczka prawe
Nitkę trzymaj za robótką (czyli za drutem trzymanym w lewej ręce, ale przed żyłką z oczkami z drugiej strony). Prawy drut wkłuj w pierwsze oczko, od lewej do prawej, zahacz nitkę i przeciągnij przez oczko. Żeby ułatwić sobie sprawę oczko na drucie możesz przytrzymać od góry kciukiem lewej dłoni. Zdejmij przerobione oczko z lewego drutu. Na prawym drucie masz teraz nowe oczko.
Nitkę musisz trzymać na tyle delikatnie, żeby nie zacisnąć zbyt mocno ostatniego oczka (tego na żyłce), ale na tyle mocno, aby nie powstała duża przerwa pomiędzy ostatnim i pierwszym oczkiem. W ten sam sposób przerób drugie oczko. Prościzna, prawda?
Obrazują to poniższe zdjęcia:
Oczka lewe
Lewe oczka dla początkujących są odrobinkę trudniejsze, ale damy sobie z nimi radę :) Nitkę przełóż przed drut trzymany w lewej ręce i przed pierwsze oczko na tym drucie (czyli trzecie oczko w tym okrążeniu). Prawy drut wkłuj w oczko od prawej do lewej strony, zahacz nitkę i przeciągnij przez oczko. Oczko możesz przytrzymać kciukiem dla ułatwienia. Zdejmij oczko z lewego druta, na prawym drucie powstaje nowe oczko. Tak samo przerób jeszcze jedno oczko (czwarte w tym okrążeniu).
Wprawne oko doświadczonej dziewiarki zauważy, że oczka lewe przerabiam w uproszczony sposób. Przez to na lewej stronie robótki powstałe w ich miejscach prawe oczka są przekręcone. Nie należy się tym przejmować na początku swojej przygody z drutami :)
Masz teraz zrobione 4 oczka. W ten sam sposób przerabiaj kolejne oczka, czyli 2 prawe, 2 lewe, 2 prawe, 2 lewe, aż skończą się oczka na drucie. Czasami jak się pomylisz w liczeniu i zapomnisz czy masz przerobić prawe czy lewe oczko, to po prostu przelicz je od początku. Później nabierzesz wprawy i łatwo rozpoznasz, które oczka są prawe, a które lewe. Podpowiem Ci, że prawe oczka to takie V-ki, natomiast lewe przypominają poziome kreseczki.
Poniżej film, na którym pokazuję jak rozpocząć przerabianie ściągacza 2×2 (czyli 2 oczka prawe i 2 oczka lewe) i jak przerabiam pierwszych kilka oczek:
Postaraj się oczek nie zaciskać zbyt mocno, ponieważ później będzie je bardzo trudno przerabiać. Nie przesadzaj też w drugą stronę, bo jeśli będą zbyt luźne nie będą się ładnie układały. Z czasem zrozumiesz o co chodzi i będziesz robiła idealne oczka :) Przerabiaj w ten sposób, aż skończą Ci się oczka na lewym drucie.
I Co dalej?
Gdy masz przerobione połowę pierwszego okrążenia, drut, który ,,uwolnił” się właśnie od oczek nasuń na oczka, które znajdują się na żyłce. Drugi drut pociągnij delikatnie do przodu, tak żeby znajdujące się na nim oczka zjechały na drut i obróć robótkę. Następnie przerób drugą połowę okrążenia tak samo jak pierwszą. Powinnaś zakończyć 2 lewymi oczkami.
Jeśli nabrałaś 40 oczek i podzieliłaś je na połowy po 20 oczek tak jak ja, to powinnaś drugą połowę znów zaczynać od dwóch prawych. Jeśli jednak jest inaczej to policz oczka tak, żeby w całym okrążeniu powtarzała się sekwencja 2 prawe, 2 lewe.
Kolejne okrążenia przerabiaj identycznie. Początek okrążenia wskazuje Ci zwisający kawałek nitki pozostały po nabieraniu oczek. Możesz też użyć kolorowego znacznika (plastikowe kółeczko, spinacz do papieru) lub zawiązać w tym miejscu kawałek kontrastującej nitki.
Każde okrążenie rozpoczynaj od dwóch prawych i kończ dwoma lewymi oczkami. Zwróć uwagę, żeby oczka prawe znajdowały się zawsze nad prawymi (prawe oczka to takie jakby ,,V-ki”), a lewe nad lewymi (lewe oczka przypominają poziome kreseczki ,,-„). Jeśli na początku masz problem z ich rozpoznaniem to po prostu je przelicz.
Przerób 6 okrążeń ściągacza czyli ok. 4 cm.
Jeśli zauważyłaś, że gdzieś się pomyliłaś, ściągacz nie jest idealny, niektóre oczka są nierówne to się tym kompletnie nie przejmuj. Pamiętaj, że dopiero się uczysz i to jest Twoja pierwsza czapka. Każda kolejna będzie coraz lepsza!
Hej. Mam problem z wykonaniem ściągacza i nie wiem, która to już próba. :/ Patrząc na dalsze filmiki w tej części poradnika – powinien być on dość równy i zamknięty na okrągło, żeby docelowo założyć go na głowę. Wychodzi mi natomiast coś takiego: https://drive.google.com/file/d/1GSfXWaqs1bKyihShHW707JI_XHf8i8po/view?usp=drivesdk
Czy powinnam to mocniej zaciągnąć przy robieniu dwóch pierwszych oczek prawych? Wydaje mi się, że raz tak zrobiłam i zblokowałam sobie drut do dalszej robótki. Nie wiem gdzie jest problem.
Cześć! Przepraszam za odpowiedź z opóźnieniem. Tym „rozciągniętym” oczkiem na początku okrążenia nie należy się przejmować. Po kilku okrążeniach przestanie to być widoczne. A po skończeniu pracy można ewentualne rozciągnięte oczko zaciągnąć przy pomocy końcówki włóczki.
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Adamczyk
Witam,
Przerobiłam pierwszy rząd ściągacza i zauważyłam że teraz mam nie 40 a 41 oczek. Już trzeci raz zaczynam robić czapkę i za każdym razem ilość oczek mi się powiększa. Co mogę z tym zrobić? Dodam, że jest to mój początek z robieniem na drutach
Dlaczego między początkiem i końcem okrążenia robi się duża szpara? Robię oczka już jak najciaśniej umiem, również nitkę mocno naprężam.
Często w miejscu gdzie żyłka ma pętelko pojawia się taka szparka, zwłaszcza na początku przygody z dzierganiem. Warto zaciskać dobrze ostatnie oczko, żeby nie powstawała. Z czasem dochodzi się do wprawy. Jeśli dziergasz czapkę to mogą pomóc druty z żyłką 60 cm, wtedy nie potrzeba dziergać metodą magic loop i problem się nie pojawia. Jeśli szparka nie jest zbyt duża to zniweluje się podczas pierwszego prania czapki. Trzymam kciuki i pozdrawiam serdecznie!
Hej,
Zaczęłam dziergać czapkę włóczką flora i kid silk razem, metodą magic loop, po przerobieniu 2 rzędów ściągacza powstały jednak dwie wielkie dziury po pętelkach, co powinnam poprawić? Dodam, że mam dość sztywne żyłki.
Z góry dziękuję za podpowiedź.
Pozdrawiam,
Justyna
Cześć! Dziergając tą metodą trzeba pilnować miejsc, w których znajdują się pętelki z żyłki i mocno zaciskać ostatnie oczko. Na początku może to stanowić problem, jednak z czasem jest coraz łatwiej i przyjemniej. Sztywna żyłka zdecydowanie utrudnia tą sytuację. Jeśli dziergasz na plastikowych drutach z plastikową żyłką to pomoże, jeśli przed dzierganiem zamoczysz ją na chwilkę w gorącej wodzie – wtedy stanie się bardziej elastyczna. A jeśli coraz częściej myślisz o dzierganiu to może warto pomyśleć o lepszych drutach z miękką żyłką? To koszt ok 20-30 zł w zależności od marki i rozmiaru :)
Hej, raz zrobiłam czapkę na drutach, ale to był sposób, gdzie musiał ją zszywać. Teraz próbuję Twój sposób. Pytanie moje jest takie: czy trzeba ściągać to jedno oczko z druta przed rozpoczęciem pracy z drugą częścią nałożonych na drut oczek? Bo w moim przypadku oczko się rozpadło, przez co została długa nitka w połowie czapki. Jak zrobić, by tego nie było? Czy to jest konieczne?
Hej! Jeśli dobrze rozumiem to chodzi Ci o to, czy przekładać pierwsze oczko bez przerabiania? Nie, przy przerabianiu na okrągło nie ściągamy pierwszego oczka. Po prostu w kółko przerabiasz wszystkie oczka :) Pierwsze oczko przekłada się bez przerabiania przy płaskich robótkach, np. chustach, szalikach po to, żeby otrzymać ładny i równy brzeg. Nie trzeba tego robić, jest to zabieg estetyczny, ale bardzo popularny.
czesc:) bedziesz miala tutoriale na zwykłe druty?
Cześć! Nie robię już na drutach prostych, nawet ,,płaskie” robótki robię na drutach z żyłką. Tak jest mi wygodniej i lżej, ponieważ dzianina nie ,,wisi” mi na drucie, i nie obciąża nadgarstków, tylko leży na kolanach :) Ale przygotowuję właśnie tutorial na prosty szalik, który można zrobić na drutach z żyłką jak i prostych :) Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie!
Po pierwsze, świetny pomysł na bloga! Czuję, że będę do Ciebie wracać.
A teraz odnośnie tej lekcji: czapki zazwyczaj robię na drutach z żyłka 40 cm. Teraz mam ochotę spróbować magic loop na dłuższych :-)
Od czasu do czasu widzę zdjęcia, jak ktoś dzierga dwie skarpetki na raz na długich drutach – czy znasz ten sposób i mogłabyś go wyjaśnić?
Bardzo dziękuję! Moim zdaniem na dłuższych drutach łatwiej się zaczyna. Czapka podzielona jest na pół i przerabiamy jak na płasko :) Co do dwóch skarpetek na raz, to rzadko stosuję ten sposób, ponieważ zazwyczaj robię z wzorem żakardowym. Do robótki są wtedy przyczepione 4 motki, które się plączą. Według mnie szybciej jest zrobić najpierw jedną, a później drugą skarpetkę. Ale wyjaśnię to na blogu!