
Dzisiaj chce Ci pokazać jak zrobić proste skarpetki na drutach. Takie bez specjalnych wzorów ani fajerwerków, ale w sam raz na pierwszy raz. Dzięki temu w łatwy i przyjemny sposób ogarniesz o co chodzi z tą piętą i palcami i zobaczysz, że to wcale nie jest takie trudne! :-)
Zazwyczaj skarpetki dziergam z włóczek tzw. skarpetkowych, które są raczej cienkie (ok 400 m/100 g- druty 2, 2.5, 3 mm) i w składzie oprócz wełny mają często nieznaczy dodatek polamidu. Dzięki temu włóczka jest wzmocniona i skarpety nie przecierają się tak szybko. Moją ulubioną włóczką tego typu jest Drops Fabel, którą często uzupełniam Drops Delight.
Dzisiejsze skarpety wykonałam z innej włóczki, mianowicie z Drops Nepal, która jest grubsza (75 m/50 g), czyli skarpety powstają szybciej :-) Poza tym uznałam, że na większych oczkach łatwiej będzie mi pokazać zasadę robienia skarpetek. Cieńsze skarpetki to po prostu więcej oczek :-)
Skarpety można przerabiać od góry czyli od ściągacza do palców lub odwrotnie, czyli od palców. W tym wpisie pokażę Ci ten pierwszy sposób. Posłużę się też techniką magic loop dziergając na drutach z dłuższą żyłką. Jeśli lubisz możesz użyć drutów pończoszniczych.
Wybrałam dwa kolory, żeby uwidocznić ściągacz, palce i piętę. Nie mogłam sobie też odmówić dodania drobnego wzoru kropeczek, który śmiało możesz pominąć, jeśli nie masz na niego ochoty!
Jak zrobić skarpetki na drutach
Rozmiar
Poniższa instrukcja jest rozpisana dla skarpet w rozmiarze 36/38, czyli dla długości stopy ok 24 cm. Jeśli chcesz wykonać skarpety w większym rozmiarze to zwiększ długość stopy, przerabiając więcej okrążeń. W tekście poniżej znajdziesz informację, gdzie należy to zrobić :)
Potrzebne narzędzia i materiały
- włóczka Drops Nepal (75 m/50 g): 2 motki w kolorze głównym (u mnie szary/fioletowy 4311) oraz 1 motek w kolorze kontrastowym (u mnie ecru 0100) lub inna wybrana przez Ciebie włóczka podobnej grubości
- druty z żyłką lub pończosznicze w rozmiarze 4.0 mm do wykonania ściągacza (używam drutów z żyłką 80 cm)
- druty z żyłką lub pończosznicze w rozmiarze 4.5 mm lub inne, aby otrzymać próbkę 18 oczek = 10 cm ściegiem pończoszniczym (używam drutów z żyłką 80 cm)
- igła dziewiarska lub szydełko do wykończenia

Instrukcja wykonania
Ściągacz
Skarpety przerabiane są na okrągło przy użyciu drutów z żyłką lub pończoszniczych od góry do palców.
Na druty w rozmiarze 4.0 nabierz 40 oczek kolorem białym i połącz w okrążenie (jak nabierać oczka pokazuję tutaj, a jak zamknąć robótkę w okrążenie tutaj).
Następnie przerabiaj ściągaczem 1×1 (naprzemiennie jedno oczko prawe i jedno oczko lewe) przez 7 okrążeń. Kolejne okrążenie przerób na prawo. Jeśli nie chcesz robić skarpet w kropeczki to utnij nitkę pozostawiając koniec długości ok 15 cm.

Skarpeta
Weź druty w rozmiarze 4.5 i zacznij przerabiać kolorem fioletowym. Jeśli masz ochotę na skarpetki w kropki to od trzeciego okrążenia rozpocznij wzór według poniższego schematu:

Skarpety przerabiam techniką magic loop na drutach z żyłką 80 cm. Połowę oczek, czyli 20, trzymam na jednym drucie, a drugą połowę na żyłce. W ten sposób mam oddzielony wierzch i spód stopy. Jak dokładnie to wygląda możesz zobaczyć na poniższym filmie:
Przerabiaj kolorem fioletowym, aż długość skarpetki łącznie ze ściągaczem będzie wynosić ok 15 cm. U mnie to jest 29 okrążeń.

W ten sposób zrobisz skarpetki, które będą miały długość ok 15 cm powyżej pięty. Jeśli chcesz zrobić dłuższe skarpetki, to liczba oczek w okolicy łydki powinna być większa, tam gdzie obwód nogi jest większy. Liczbę oczek należy wtedy zmniejszać stopniowo nad kostką.
Pięta
Pierwsze 20 oczek będzie stanowić piętę, która będzie przerabiana w rzędach (a nie w okrążeniach). Pozostałe oczka pozostaw na żyłce lub przełóż na drut pomocniczy. Są to oczka wierzchu stopy, które po przerobieniu pięty znów zostaną połączone w okrążenie.
Piętę przerabiaj kolorem białym, ściegiem pończoszniczym (prawe oczka na prawej stronie robótki, lewe na lewej) przez 14 rzędów. Pierwsze oczko każdego rzędu możesz zdjąć bez przerabiania. Fioletowej nitki nie musisz odcinać.
Zamykanie pięty
Zamykanie oczek na piętę wykonaj w rzędach według poniżej instrukcji. Poniżej znajdziesz również film, który to obrazuje.
- Rząd 15 (na prawej stronie robótki): oczka prawe, aż na lewym drucie pozostanie 6 oczek. Następnie przerób 2 oczka razem i obróć robótkę.
- Rz. 16 (na lewej stronie robótki): oczka lewe, aż na lewym drucie pozostanie 6 oczek. Następnie przerób 2 oczka razem na lewo i obróć robótkę.
- Rz. 17 (na prawej stronie robótki): oczka prawe, aż na lewym drucie pozostanie 5 oczek. Następnie przerób 2 oczka razem i obróć robótkę.
- Rz. 18 (na lewej stronie robótki): oczka lewe, aż na lewym drucie pozostanie 5 oczek. Następnie przerób 2 oczka razem na lewo i obróć robótkę.
- Rz. 19 (na prawej stronie robótki): oczka prawe, aż na lewym drucie pozostaną 4 oczka. Następnie przerób 2 oczka razem i obróć robótkę.
Rz. 20 (na lewej stronie robótki): oczka lewe, aż na lewym drucie pozostaną 4 oczka. Następnie przerób 2 oczka razem na lewo i obróć robótkę.
Kontynuuj zamykanie oczek na piętę analogicznie, aż na drucie pozostanie 10 oczek. Utnij białą nitkę. Powstał taki jakby koszyczek, który stanowi piętę skarpetki.
Skosy pięty
Kolejnym krokiem jest połączenie z powrotem oczek pięty i wierzchu stopy w okrążenie i wyrobienie skosów pięty. W tym celu fioletową nitką będziemy dobierać oczka z boku pięty. Jak to dokładnie wykonać możesz zobaczyć na poniższym filmie.
- Okrążenie 1 (pierwsze okrążenie licząc powyżej pięty, początek okrążenia od spodu stopy): fioletową nitką dobierz 9 oczek z prawego boku pięty, następnie przerób 10 oczek pięty i dobierz 9 oczek z lewego boku pięty (jak to wykonać możesz zobaczyć na poniższym filmie). Następnie przerób 20 oczek wierzchu stopy, które zostały wcześniej odłożone. Od tego miejsca skarpetka znowu jest przerabiana w okrążeniach.
Masz teraz na drutach 28 oczek dla spodu stopy i 20 oczek dla wierzchu stopy (razem 48 oczek). Te dodatkowe 8 oczek będziemy zamykać po obu stronach pięty w co drugim okrążeniu, aż liczba oczek znów będzie wynosić 40.
- Okr. 2: Dołącz białą włóczkę, żeby kontynuować wzór kropek i przerób to okrążenie na prawo. Oczka dobrane z boku pięty przerób jako przekręcone.
- Okr. 3: Przerób 2 oczka razem pochylone w prawo, następnie przerabiaj, aż na lewym drucie pozostaną 2 oczka spodu stopy i przerób je razem pochylone w lewo. Przerób 20 oczek wierzchu stopy.
- Okr 4: Przerób to okrążenie na prawo bez odejmowania oczek.
Powtórz okrążenia 3 i 4 jeszcze trzykrotnie, aż z każdej strony pięty zostanie zamknięte po 4 oczka i na drutach pozostanie Ci 40 oczek.

Stopa
Kontynuuj przerabianie skarpetki w okrążeniach przez 40 oczek, aż stopa będzie miała ok 12 cm długości mierząc od pięty. Ja przerobiłam jeszcze 19 okrążeń, czyli łącznie dla stopy przerobiłam 28 okrążeń (9 okrążeń to skosy pięty). Następnie utnij fioletową nitkę.
Ta instrukcja jest przygotowana dla skarpet w rozmiarze 36/38. W tym momencie możesz przymierzyć swoją skarpetkę, ponieważ pozostało jeszcze ok 4.5 cm, które stanowić będą palce. Jeśli potrzebujesz dłużej skarpetki to przerób kilka okrążeń więcej przed rozpoczęciem palców.


Palce
Zamykanie skarpetki, czyli palce przerabiaj białą nitką, według poniższej instrukcji. Okrążenie 1 oznacza pierwsze okrążenie palców. Dalej znajdziesz również film, który to obrazuje.
- Okrążenie 1: Przerób wszystkie oczka na prawo kolorem białym.
- Okr. 2: Dla spodu stopy przerób 1 oczko prawe, potem 2 oczka razem pochylone w prawo i następnie przerabiaj na prawo, aż na lewym drucie pozostaną 3 oczka spodu stopy. Przerób 2 oczka razem pochylone w lewo i 1 oczko prawe (ostatnie dla spodu stopy). Powtórz to samo dla wierzchu stopy.
- Okr. 3: Przerób wszystkie oczka na prawo (bez zamykania).
Powtórz okrążenia 2 i 3 jeszcze dwukrotnie. Będziesz mieć przerobione 7 okrążeń palców i 28 oczek na drutach (po 14 dla spodu i wierzchu stopy). Od tego momentu powtarzaj zamykanie oczek w każdym okrążeniu, czyli powtarzaj okrążenie 2 jeszcze trzy razy, aż na drutach pozostanie Ci 16 oczek. W ostatnim okrążeniu przerabiaj 2 oczka razem przez całe okrążenie, aż pozostanie 8 oczek.
Wykończenie
Utnij nitkę, przeciągnij przez pozostałe oczka i zaciśnij. Pochowaj wszystkie nitki. Drugą skarpetkę zrób w ten sam sposób. Możesz wyprać delikatnie skarpety w płynie do wełny i wysuszyć rozłożone na płasko, wtedy oczka się ładnie wyrównają.

I gotowe! Właśnie zrobiłaś swoje pierwsze skarpetki na drutach! Jeśli napotkałaś jakieś problemy lub coś jest dla Ciebie niejasne, to nie wahaj się do mnie napisać! Zostaw komentarz lub napisz e-mail :)
Mam nadzieję, że powyższa instrukcja będzie dla Ciebie wstępem do dziergania skarpetek na drutach i że odnajdziesz w tym prawdziwą przyjemność :) Może zdecydujesz się sięgnąć po któryś z prostych wzorów żakardowych, żeby zrobić swoje kolejne pary? Albo użyjesz kolorowej włóczki skarpetkowej, żeby uzyskać fantazyjne ciapki? Skarpetki w paski, w kropki, w kratkę… możliwości są nieograniczone!
Cześć, czy masz doświadczenie z dzierganiem bawełnianych skarpet? Zastanawiam się czy można zamienić na jakąś bawełnianą włóczkę żeby skarpetki były troszkę cieńsze?
Hej! Niestety nie mam żadnego doświadczenia z bawełnianymi skarpetkami. Przymierzałam się kilka razy, ale w końcu się nie zdecydowałam. Bawełniane skareptki wymagałyby też prania po każdym założeniu (wełniane tego nie wymagają, można założyć kilka razy). Ale na pewno bawełanine mogłyby być super opcją na lato!
Skarpetki są cudowne,bardzo dziękuję za wzór! Robiło się szybko i miło. Czy planujesz może płatny wzór (pełną rozmiarówkę) na grubsze włóczki? Bardzo chętnie bym kupiła. Pozdrawiam gorąco
Dzięki wielkie za miłe słowa! Planuję, planuję! Mam już nawet włóczkę! Ale pewnie jeszcze trochę czasu minie, zanim wzór powstanie…
Pozdrawiam serdecznie!
Cudownie!!!! Nie mogę się już doczekać ;) Uwielbiam takie grubaski na jesień i zimę do chodzenia po domu! Poza tym robota szybko idzie. Pozdrawiam gorąco!
Super! Życzę przyjemnego dziergania!
Ok, zrobiłam sobie 2 pary skarpetek „nepalskich” (wełna 65%, alpaka 35%). Robiło się przyjemnie, bo wełna faktycznie stosunkowo gruba.
Mam pytanie: używając wełny skarpetkowej (65% wełna, 35% poliamid) i drutów 2-2,25 ILE OCZEK MUSZĘ NABRAĆ na skarpetki damskie, a ile na męskie?
Gratuluję pierwszych skarpetek! Na skarpetki z cienkiej włóczki skarpetkowe (ok 400m/100g) nabrałabym ok 52-60 oczek na damskie skarpetki i ok 58- 64 na męskie – w zależności od rozmiaru. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, :)
Karolino jeśli mogę spytać odnośnie ilości oczek. Z reguły przy grubości włóczki 400m/ 100gr nabieram 60 oczek.
Teraz zabrałam się za żakard! :)) jednak mimo, że jakoś ciasno nie robię, to mam wysokie podbicie okazało sie za mało tych oczek. Nie chcąc zmieniać wzoru, wzięłam grubsze druty 3,5 i niby jest okey, ale to wg mnie trochę za rzadkie. Czy Ty w żakardowych skarpetach też nabierasz tak samo jak w gładkich, ok 60 oczek? Oczywiście z cienkiej wełny.
Cześć! Ja nabieram w żakardach więcej oczek na mój rozmiar skarpetek. Z gładkich dziergam 56 o, a żakardowych zazwyczaj 66. Więc dobrą opcja jest wzięcie większych drutów. Ale jeszcze lepszą jest nabranie więcej oczek :)
Faktycznie łatwy wzór na skarpetki, super opisany i pokazany na filmiku 👍 Jednak „biednemu wiatr w oczy…”. Nie udało mi się na razie połączyć robótki przekładając oczko – ale ok, poradziłam sobie inaczej. Martwi mnie co innego: najwyraźniej za bardzo naciągam białą nitkę i moje białe oczka nie zawsze są widoczne. Na razie nie poradziłam sobie z tym. Zrobiłam jedną skarpetkę i duma mnie rozpiera! Ale drugą robię już tylko na drutach 4, bo moja skarpetka się rozciągnęła (być może robiłam ją za luźno? Włóczka Nepal, wszystko zgodnie z opisem). Mimo wszystko jestem zachwycona! Planuję wydziergać kilka par skarpetek!!!
Udało mi się zrobić pierwsze skarpetki wg twojego opisu. Wszystko wyczerpująco opisane, w sam raz dla początkujących, dzięki
Hej!
Czy ilość włóczki jest podana na jedną skarpetkę czy na parę?
Pozdrawiam 😊
Ilość włóczki podana jest na parę! Pozdrawiam serdecznie!
Ponad 30 lat temu zrobiłam ostatni sweter. Czy to się zapomina? Kiedy trafiłam na Twoje cuda na instagramie, nie mogłam sobie odmówić. Na drutach z żyłką nigdy nie robiłam. Ale mimo stosów swetrów, kamizelek, spódnic, szalików i czapek, które zrobiłam w czasach licealno – studenckich, nigdy nie umiałam robić skarpetek. Więc teraz postanowiłam, że będą covidove skarpetki. Covidowe, bo dopadł mnie wirus i czas ten postanowiłam wykorzystać na skarpetkową naukę. Kupioną włóczkę i druty z żyłką podrzuca pod drzwi kochany Syn. Na drutach uczyła mnie robić Mama. Nabieram oczka na pierwsze w swoim życiu druty z żyłką, słyszę Jej głos: „nie tak ścisło…”. Mimo przekonania o tym, że to nie może być trudniejsze niż normalne druty, po kilkunastu minutach wszystko mam splątane. Przeciąganie żyłki okazuje się koszmarem, żyłka bardzo sztywna… ściągacz pruję i zaczynam od nowa, nie widać na nim żadnego wzoru. Oczka prawe i lewe poplątały się w walce z żyłką. I tak 4 x. Dochodzę do wniosku, że kupienie jakichkolwiek drutów z żyłką było błędem. Zaraz jednak myślę, że szukam wymówki do rzucenia włóczki w kąt… Zrobię te skarpetki, choćbym miała je robić pół roku, choćby miały być koślawe, nierówne i przypominać kawałek przypadkowej robótki. Dzisiaj zaczynam kolejny raz: 40 oczek plus jedno na zamknięcie…
Mam nadzieję, że udało Ci się zrobić wymarzone skarpetki! Trzeba trochę uporu i cierpliwości, ale satysfakcja wszystko wynagradza! A jeśli chodzi o druty… to rzeczywiście druty ze sztywną, nylonową żyłką mogą troszkę utrudniać pracę. Moje ulubione druty do skarpetek to Knit Pro Nova Metal ze stałą żyłką, która jest bardzo wygodna w pracy. Nie tak sztywna i nie plącze się. Do tego w mniejszych rozmiarach drutów jest na prawdę cieniutka. Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję za tak dobry instruktaż! Genialny! Mimo, że nigdy wcześniej nie robiłam skarpet i jestem raczej początkująca a na dodatek leworęczna i dziergam w „przeciwną” stronę, to udało mi się ogarnąć temat i skarpetki wyszły już za pierwszym razem. Mam pytanie. Jeśli chciałabym zrobić szersze skarpetki np z 60 oczek, to powinnam robić 30 oczek pięty ale czy po zamknięciu też zostawić 10 oczek na drucie? Czy wtedy czubek na palce zamykać według tego samego schematu jak na węższe?
Bardzo się cieszę! Ogromnie miło mi czytać taki komentarz!
Co do skarpetek z większą ilością oczek to mniej więcej tak jak piszesz, czyli 30 oczek pięty i po zamknięciu zostawić też ok 10 oczek. Palce zamykam też analogicznie. A bezpłatne wzory, które Ci w tym pomogą znajdziesz na garnstudio.com, wzory są również po polsku, wystarczy wyszukać skarpetki i znajdziesz tam rozpisane wiele rozmiarów na włóczkę skarpetkową np. Drops Fabel :) Powodzenia!
Witam. A jak dodać ten drugi kolor? Jest to moja druga robótka w życiu i nie wiem jak zacząć dziergać drugim kolorem.
Najlepiej po prostu dołączyć nitkę pozostawiając koniec ok 15 cm do późniejszego wrobienia. Jak dokładnie to wygląda pokazuje na filmie o kominie żakardowym, który można znaleźć w tym wpisie: https://lapuczapu.pl/latwy-komin-zakardowy-na-drutach/
12 cm na stope liczymy razem z pieta, prawda? czy od piety? wlasnie utknelam na tym momencie..
W tym wpisie chodzi mi o długość tej części fioletowej, czyli od końca pięty. Łatwiej jest wtedy to zmierzyć. Najlepszą metodą jest jednak przymierzenie skarpetki, ponieważ długość palców wyniesie ok 4.5 cm. Ale dziękuję, że zwróciłaś uwagę, że nie jest to jasno zaznaczone we wpisie. Wezmę to sobie do serca tworząc kolejne opisy. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo dziękuję:) Zrobiłam pierwsze w życiu skarpetki z Pani pomocą, a zawsze wydawało mi się to tak skomplikowane:) W związku z tym, że dopiero zaczynam robić na drutach to nie bardzo wiem jak przeliczyć te oczka by zrobić skarpetki w rozmiarze 46. Czy mogę liczyć na jakąś małą podpowiedź? :)
Przyznam, że nigdy nie dziergałam skarpet z tej włóczki w rozmiarze 46. To głównie zależy od obwodu stopy i kostki. Myślę, że ok 50 oczek powinno być w porządku. Ale polecam bezpłatne wzory na stronie garnstudio.com gdzie na pewno znajdzie Pani przepis na męskie skarpety w odpowiednim rozmiarze (również w języku polskim)! Jeśli dziergam skarpety z włóczki typowo skarpetkowej (np. Drops Fabel) dla mojego Męża, który nosi rozmiar 45 to nabieram ok 80 oczek. Cieszę się, że z mojego wpisu udało się Pani zrobić swoje pierwsze skarpetki! Pozdrawiam serdecznie,
Widzę, że skarpetki robię prawie identycznie jak Ty, z małymi różnicami. Kiedy wyrabiam skos, to najpierw przerabiam jedno oczko normalnie a potem dopiero 2 razem (i na końcu analogicznie), dodatkowo tam gdzie ty pochylasz oczka na prawo, ja pochylam na lewo i odwrotnie. Wtedy na skosach zamknięte oczka układają się w taki „łańcuszek” i mniej się odznaczają. Tak samo przy palcach. jest wiele sposobów robienia skarpet ale ten który pokazujesz wydaje mi się najłatwiejszy i najprzyjemniejszy :)
Dokładnie tak, można dziergać na różne sposoby! Ja się przyzwyczaiłam się ostatnio do pochylania oczek właśnie w taki sposób przy skosach, ale dziergam czasem tak czasem tak. Akurat ostatnio częściej w ten sposób, który pokazałam na tutorialu :) Ale oczywiście możliwości jest mnóstwo! Można skosy wyrabiać na spodzie stopy itd. :) Pozdrawiam serdecznie!
Zrobiłam jednym kolorem i jestem zachwycona! Już mam zamówienia od mamy i siostry :D Na kolejne swoje kupiłam cienką włóczkę bardzo podobną do Fabel i już się głowię jak przeliczyć okrążenia i dodawanie/zamykanie oczek. Skoro Ty często z takiej dziergasz, to może napiszesz kiedyś post z przeliczeniem na taką włóczkę? Pozdrawiam serdecznie!
Hej! Jak bardzo się cieszę! Mam w planach proste skarpety właśnie z typowej włóczki skarpetkowej. Oby wpis powstał jak najszybciej!
A w między czasie polecam Ci bezpłatne wzory ze strony producenta włóczek garnstudio.com (również w języku polskim). Tam znajdziesz masę pomysłów i wzorów na skarpetki właśnie z włóczki Drops Fabel :)
Pozdrawiam ciepło!
Hej :)
A patrzyłaś może kiedyś na wzory Dropsa? Pierwszy raz chciałam spróbować takiej cienizny jak Fabel i coś mi próbka dziwnie wychodzi na ich wzory. Przerabiam metodą kontynentalną, być może mam ścisłą rękę, bo sugerowana próbka to 26 oczek na drutach 2,5mm a mi 26 oczek wychodzi dopiero na drutach 4mm. Mogłabym wziąć te większe druty, skoro próbka tak wychodzi – ale ten dżersej już coś zbyt ażurkowo wygląda jak na skarpetki, prześwituje nawet bez rozciągania ;)
To ma być taka luźno spleciona dzianina? Lepiej mi ta włóczka wyglądała jak mi wychodziła próbka 30 oczek na 10cm, ale już na taką gęstość Drops nie ma wzorów i nie wiem ile oczek gdzie pozamykać. Typowe problemy żółtodzioba :)
Cześć! Dziergałam mnóstwo skarpetek z wzorów Dropsa. Jeśli dopiero na drutach 4mm wychodzi Ci próbka 26 oczek, to znaczy, że dziergasz ścisło. Ważne jest jeszcze jak przygotowana i mierzona jest próbka. Skarpety przerabiane są na okrągło stąd próbka powinna również być przerabiana na okrągło czyli tylko prawymi oczkami. Przerabiając w rzędach dziergamy trochę inaczej niż w trakcie pracy na okrągło – warto na to zwrócić uwagę. Dodatkowo próbka po wykonaniu powinna być wyprana i zblokowana (czyli wysuszona rozłożona/przypięta szpilkami na płasko). Wtedy dopiero powinno się ją zmierzyć i na tej podstawie wykonać obliczenia. Dzianina przed blokowaniem i praniem ma inne wymiary. A przecież dla nas ważne są wymiary ostatecznego projektu :)
Jeśli jednak nadal Twoja próbka na drutach 2.5 to 30 oczek to możesz:
– spróbować zrobić skarpety w większym rozmiarze niż ten który chcesz wydziergać
– poszukać innych wzorów zgodnych z Twoją próbką np. bezpłatnych wzorów na Ravelry (www.ravelry.com) – większość może być po angielsku
Powodzenia!
Cześć! Skarpetki pasują idealnie na rozmiar 38,ale zrobienie dłuższej nie pomogło na większy rozmiar, bo pięta nie przeszła. Czy użycie grubszej wełny rozwiąże problem czy lepiej dodać dodatkowe oczka?
Najlepiej byłoby dodać więcej oczek np. o 4 lub o 8. Przerabiaj analogicznie uwzględniając dodatkowe oczka. Czyli połowa oczek na wierzch stopy i połowa na spód stopy. Warto byłoby też zrobić klapkę pięty dłuższa np. o 2 lub 4 rzędy i z boku pięty dobrać więcej oczek np. o 2 więcej z każdej strony. Pozdrawiam serdecznie!
Czy po zrobieniu ściągacza po prostu trzeba wziąć grubsze druty i zacząć dziergać skarpetkę osobno a potem się łączy te dwa elementy czy trzeba jakoś profesjonalnie przejść z 4.0 do 4.5 i zacząć dziergać innym kolorem ?
Po zrobieniu ściagacza po prostu bierzesz w ręce druty w większym rozmiarze i zaczynasz nimi przerabiać kolejne okrążenie. Czyli prawy drut będzie większy, a lewy nadal mniejszy. Po zrobieniu całego okrążenia druty w mniejszym rozmiarze zostaną uwolnione, a robótka znajdzie się na drutach w rozmiarze 4.5 Nic nie trzeba łączyć!
Dzięki Twojemu wpisowi przestałam się bać robienia skarpet, i robię już 4-tą parę! Każda innym sposobem, pierwsza była tak jak tutaj, drugą spróbowałam od palców z inną piętą, trzecia para metodą dwóch skarpetek na raz, a czwarta z innym wariantem pięty. Przyznam że najbardziej podoba mi się podoba bezszwowa metoda od palców i 2 na raz, jak robię pojedynczo to zawsze druga skarpeta jest mniejsza ;P
Jak się cieszę, że Cię ,,namówiłam” na skarpetki! I tyle sposobów! Ja niecierpię robić dwie na raz… Ale to pewnie dlatego, że 4 motki to już się porządnie plączą! Dziękuję za Twoje miłe słowa!
Genialny poradnik, zrobiłam swoje pierwsze skarpetki. Pierwszą robiłam tydzień, a drugą 1 dzień haha! Pominęłam tylko białe kropki, bo za mocno naciągałam nitkę i nie było ich widać tak jak w tutorialu :( ale jeszcze kiedyś spróbuję! Dziękuję!
Jak wspaniale! Bardzo się cieszę! :) Jeśli chodzi o wzór kropeczek, to trzeba właśnie pilnować napreżenia włóczki, żeby nie było za ciasno. Ale trening czyni mistrza, może następnym razem się skusisz na skarpetki w kropki! A jeśli masz ochotę poćwiczyć wzory kolorowe to zapraszam Cię do serii wpisów właśnie o żakardach :D Pozdrawiam ciepło! Karolina
Potrzebuję Twojego wsparcia! Dziergam skarpetki, ale zaczęłam od tylko jednej wloczki. Jak zabrać się za piętę w takim przypadku? Zrobiłaś wspaniały tutorial :)
Cudownie! Po prostu rób dalej jednym kolorem piętę, nic nie musisz zmieniać. Jak skończysz zamykanie pięty to utnij nitkę i dołącz ją później na początku okrążenia. Możesz również nie ucinać tej nitki tylko:
1. przerobić oczka pięty na prawo,
2. dobierz oczka z lewego boku pięty (patrząc na robótkę od spodu stopy), czyli tak jakbyś chciała kontynuować pracę,
3. przerób oczka wierzchu stopy
4. dobierz oczka z drugiego boku pięty
Masz już wszystkie oczka spodu stopy. Kontynuuj zamykanie skosów wg wzoru :)
Powodzenia!
Super wzór, zaczęłam robić i zastanawiam się jak przeliczyć to na większą liczbę oczek – nie 28, a 52. W którym okrążeniu zacząć zamykanie pięty? Ile oczek powinno zostać po zamknięciu pięty?
Będę wdzięczna za pomoc w przeliczeniu, przyda się tez na przyslość, do innych rozmiarów skapret :)
Te skarpetki proponuję na 40 oczek w obwodzie. Jeśli chcesz zrobić inną to ja przyjmuje ogólną zasadę: połowa oczek to będzie spód stopy, a połowa wierzch. Czyli piętę robię przez 20 oczek. Klapkę pięty robię na wysokość ok 5 cm. Następnie zamykam oczka na pietę tak, że zostaje mniej więcej połowa oczek z pięty (u mnie zostało 10 oczek z 20, ale 8 lub 12 byłoby tak samo ok). Z boku pięty dobieram tyle oczek, aby dla spodu mieć mniej więcej o ok. 8-12 oczek więcej niż było wcześniej (u mnie 28 oczek, było 20). Dla grubszej włóczki 8, dla cieńszej bardziej 12. Wtedy zamykam po obu stronach w co drugim okrążeniu skosy pięty, czyli u mnie 4 razy (2 x 4 = 8 oczek). I znów mam tyle oczek, ile było przed piętą czyli 40. Jeśli będzie więcej oczek np. 12 więcej to trzeba będzie zamknąć 6 razy po obu stronach pięty.
Jeśli chodzi o Twój przypadek to 52 oczka to oczka całej skarpetki, spodu stopy czy pięty ze skosami (tuż po połączeniu w okrążenie)?
Dziękuję za to, że dzieli się Pani swoją pasją i za to, że zrobiłam w końcu swoje pierwsze skarpetki :) uwielbiam Pani Instagrama i wszystkie te piękne rzeczy, które można tam podziwiać. Pozdrawiam :)
Bardzo bardzo dziękuję za taki miły komentarz! Niech skarpetki się dobrze noszą! Życzę dużo przyjemności z robienia na drutach! :)
Świetny tutorial. Wszystko jasno i dokładnie wytłumaczone. Dzięki wielkie!
Bardzo dziękuję za takie miłe słowa! Warto było poświęcić na niego czas!
Karolino! Świetnie opisany przypis na skarpety! Filmy, zdjęcia, opisy- w punkt. Już jedną mam prawie zrobioną :) Dzięki!
Kasiu! Bardzo Ci dziękuję :D I cieszę się! Mam nadzieję, że się nimi pochwalisz! <3