Rękawiczki z norweską gwiazdą ,,Selbu Rose” – wzór

Dziewczyna w wełnianych rękawiczkach z wzorem, zakrywająca częściowo twarz.

Rękawiczek z norweską gwiazdą nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Tradycyjnie czarno-białe, wywodzą się z miejscowości Selbu w Norwegii i obecnie są znane na całym świecie. Myślę, że wiele dziewiarek ma na koncie przynajmniej jedną parę rękawic w tym stylu albo marzy o ich wykonaniu :)

Ja mam dzisiaj dla Ciebie bardziej współczesną, kolorową wersję rękawiczek z charakterystyczną gwiazdą. Ta para podobała się bardzo na moim Instagramie, dlatego przygotowałam opis wykonania wraz ze schematem wzoru żakardowego. Także wybierz włóczkę, łap druty w dłoń i zaczynamy!

Rękawiczki z norweską gwiazdą

Rękawiczki są przerabiane na okrągło rozpoczynając od ściągacza. Możesz użyć drutów z żyłką i posłużyć się metodą magic loop lub drutów pończoszniczych. Jak przerabiać na drutach z długą żyłką techniką magic loop możesz zobaczyć w tym wpisie o skarpetkach.

Poniżą instrukcje przygotowałam dla osób średniozaawansownych, które pierwszą styczność z wzorami żakardowymi mają już za sobą. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie w przerabianiu kolorami to serdecznie zapraszam Cię do wpisów dotyczących żakardów dla początkujących.

Biało-kolorowe rękawiczki na drutach z norweskim wzorem

Instrukcja wykonania

Rozmiar

Rękawiczki są w rozmiarze uniwersalnym:

 • długość:
  • od ściągacza do czubka palców: 27 cm
  • z wywiniętym ściągaczem: 23 cm
  • samego ściągacza: 8.5 cm
 • obwód dłoni: 17-19 cm
Potrzebne narzędzia i materiały
 • ok. 50 g włóczki Woolpower Happy Sheep w kolorze białym 01 – off white (100% wełna; 100 g/160 m) lub innej o podobnej grubości, wybranej przez Ciebie – będzie to kolor główny (G)
 • ok. 25 g włóczki Woolpower Print Happy Sheep, wielokolorowej 101 ( 100% wełna; 100 g/160 m) lub innej o podobnej grubości, wybranej przez Ciebie – będzie to kolor kontrastowy (K)
 • druty z żyłką lub pończosznicze w rozmiarze 5.00 mm
 • druty z żyłką lub pończosznicze w rozmiarze 4.00 mm do wykonania ściągacza
 • szydełko lub igła dziewiarska do wykończenia
Próbka ściegu

18 oczek x 20 okrążeń = 10 cm x 10 cm – na drutach 5.00 mm wzorem żakardowym, w okrążeniach. Jeśli Twoja próbka jest inna to dobierz odpowiedni rozmiar drutów, aby uzyskać wymaganą ilość oczek.

Instrukcja wykonania rękawiczek

Ściągacz

Używając drutów o mniejszej średnicy, 4.00 mm narzuć 36 oczek kolorem białym (G) i połącz w okrążenie, następnie umieść marker na początku okrążenia. Przerabiaj ściągaczem 1×1 (1 oczko prawe, 1 oczko lewe) przez 20 okrążeń. W kolejnym okrążeniu przerób wszystkie oczka na prawo.

Na drutach masz 36 oczek. Połowa, czyli 18 oczek, stanowić będą wierzch dłoni (tam gdzie znajduje się wzór z gwiazdą), a druga połowa wnętrzne dłoni (z drobnym wzorem). W tym 1-sze i 19-te oczko będą oczkami oddzielającymi wierzch od wnętrza i będą przerabiane zawsze włóczką kolorową (K) – będzie to oznaczone na schemacie.

Ja, przerabiając metodą magic loop, trzymam oczka wierzchu dłoni (18 oczek) na jednym drucie, a oczka spodu dłoni (18 oczek) na drugim drucie.

Rękawiczki na drutach z norweską gwiazdą - widok na wierzch dłoni i wnętrze dłoni.
Rękawiczka

Zmień druty na grubsze, 5.00 mm i rozpocznij pracę z wzorem żakardowym według poniższego Schematu A. Przerób 13 okrążeń. W 14 okrążeniu zdejmij 6 zaznaczonych oczek na kciuk i odłóż je na agrafkę:

 • dla lewej rękawiczki: przerób 18 oczek wierzchu dłoni, przerób 11 oczek wnętrza dłoni, kolejne 6 oczek przełóż na agrafkę (bez przerabiania), następnie nabierz 6 oczek na prawy drut (dwiema nitkami naraz) i przerób 2 oczka pozostałe do końca tego okrążenia zgodnie ze schematem wzoru (Schemat A).
 • dla prawej rękawiczki: przerób 18 oczek wierzchu dłoni, przerób 2 oczka wnętrza dłoni, kolejne 6 oczek przełóż na agrafkę (bez przerabiania), następnie nabierz 6 oczek na prawy drut (dwiema nitkami naraz) i przerób 11 oczek pozostałych do końca tego okrążenia zgodnie ze schematem wzoru (Schemat A).

W ten sposób w rękawiczce powstanie dziurka, do której później dorobisz kciuk. Kontynuuj przerabianie rękawiczki i przerób kolejne 14 okrążeń, czyli łącznie 28 okrążenia wg Schematu A. W kolejnym kroku będziemy odejmować oczka.

To jest dobry moment, żeby przymierzyć swoją rękawiczke. Do zakończenia pozostało jeszcze ok. 3 cm. Jeśli potrzebujesz, żeby Twoja rękawiczka była nieco dłuższa, to możesz przed rozpoczęciem zakańczania rękawiczki przerobić dodatkowo cztery okrążenia według Schematu B. Możesz powtarzać te cztery oczka tak wiele razy jak potrzebujesz, ale zwróć uwagę, że to nieznacznie zmieni wzór na rękawiczce. Następnie wróć do Schematu A i rozpocznij pracę od okrążenia 29.

Schemat A – schemat wzoru żakardowego

Poniższy schemat czytaj od dołu do góry i od prawej do lewej

Schemat graficzny wzoru żakardowego na rękawiczki z gwiazdą Selbu Rose
Schemat B

Poniższy schemat czytaj od dołu do góry i od prawej do lewej

Uzupełniający schemat graficzny rękawiczek z wzorem norweskim
Odejmowanie oczek

W 29 okrążeniu rozpocznij odejmowanie oczek i zamykaj 4 oczka po obu stronach wierzchu i wnętrza rękawiczki, tak jak jest to oznaczone na schemacie. Zwróć uwagę, że pomiędzy odejmowanymi oczkami, znajduje się po jednym oczku w kolorze kontrastowym (K). Postępuj tak w każdym kolejnym okrążeniu, aż na drutach pozostanie Ci 12 oczek.

W kolejnym okrążeniu przerabiaj 2 oczka razem przez całe okrążenie, naprzemiennie kolorem białym (G) i kontrastowym (K). Na drutach pozostanie 6 oczek. Utnij obie nitki, przeciągnij przez pozostałe oczka i zaciśnij.

Kciuk

Na druty w rozmiarze 5.00 mm przełóż 6 oczek, które wcześniej zostały odłożone na kciuk. Następnie dołącz nitkę w kolorze białym (G), pozostawiając koniec ok 15 cm, i nabierz 8 oczek z brzegu dziurki: po 1 oczku na ,,krótszym boku dziurki” oraz po 1 w każde z sześciu oczek nabranych wcześniej ponad kciukiem (na ,,dłuższym boku dziurki”). Będziesz mieć na drutach łącznie 14 oczek.

Przerabiaj kciuk przez 12 okrażeń. W kolejnym okrążeniu przerób 2 oczka razem przez całe okrążenie, aż na drutach pozostanie 7 oczek. Utnij nitkę, przeciągnij ją przez pozostałe oczka i zaciśnij.

Wykończenie

Na koniec przy użyciu igły dziewiarskiej lub szydełka wrób wszystkie nitki. Jeśli u podstawy kciuka, w miejscu gdzie dołączałaś nową nitkę powstała dziurka, nie przejmuj się nią, tylko po prostu zaszyj ją pozostawioną wcześniej nitką.

Niedokończone rękawiczki z norweskim wzorem Selbu Rose położone na stoliku.

Teraz pozostało Ci jeszcze… zrobienie drugiej rękawiczki! Przyjemniej pracy :)

Muszę przyznać, że mi robienie tych rękawiczek sprawiło ogromną przyjemność. Myślę, że to zasługa całkiem grubych drutów oraz wielokolorowej włóczki, przez co praca szybciej szła :) To już jest druga para z podobnym wzorem w tej wersji kolorystycznej i na pewno nie ostatnia!

Mam nadzieję, że dziereganie tych rękawiczek Tobie również się podobało. Ciekawa jestem czy będziesz się cieszyć nimi sama, czy może obdarujesz kogoś bliskiego? Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz mi znać na moim profilu na Instagramie oznaczając mnie @kroopa_ i używając hasztagu #lapuczapu, oznaczając Łapu Czapu na Facebooku lub w komentarzu pod tym wpisem :)

6 odpowiedzi do “Rękawiczki z norweską gwiazdą ,,Selbu Rose” – wzór”

 1. Hej Karolina, bardzo Ci dziękuję za Twoje instrukcje i nauki. Zawsze marzyłam o żakardzie i po znalezieniu Twojego bloga udało się:) komin wyszedł super, rękawiczki gorzej ( muszę potrenować:)) chciałam Cię tylko zapytać, czy Ty blokujesz swoje rękodzieła? Trudno mi znaleźć coś konkretnego na ten temat

 2. Bardzo dziękuję Ci za ten wzrór ❤ właśnie robię szóstą parę rękawiczek z tą gwiazdą i nie dość, że są obłędnie ładne, to jeszcze zdążęprzed gwiazdką !
  Bo zaczęłam dłubać na drutach 2mm, ale tak bym może jedną wydziubała do świąt :) a tutaj ekspres !

  Wszystkiego dobrego i pisz dalej ❤ ❤

 3. Piękne są,podziwiam Twoje dzierganie !
  Muszę się odważyć ,dzięki że dzielisz się wzorem ,wzorami jak to robić. ☺
  Pozdrawiam
  Małgosia

  1. Dziękuje serdecznie! Mam nadzieję, że się skusisz ;-) I ostrzegam, takie wzory są wciągające! :) Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.