Cieszę się, że jesteś tutaj, ponieważ to oznacza, że prawdopodobnie zrobiłaś swój pierwszy ściągacz. Dobra wiadomość jest taka, że najtrudniejsze masz za sobą i jeśli jeszcze jakimś cudem nie odczułaś przyjemności z dziergania to teraz na pewno się polubicie :)
A jeśli nie widziałaś jeszcze poprzednich wpisów z tej serii, a chcesz nauczyć się robić na drutach i zrobić swoją pierwszą czapkę to zapraszam Cię tutaj:
- Jak nauczyć się robić na drutach – część 1 – narzędzia, materiały i nabieranie oczek
- Jak nauczyć się robić na drutach – część 2 – ściągacz
Na tym etapie na drutach masz 40 oczek i przerobione 6 okrążeń ściągacza. Po ściągaczu dodamy kilka oczek i potem będziemy robić ściegiem gładkim, aż czapka będzie miała wymaganą długość. To jest główna część czapki, która może być ozdobiona wzorami żakardowymi, warkoczami, paskami itd. Na końcu poprzez odejmowanie oczek zamkniemy naszą czapę, ale to już w kolejnym wpisie :-)
Dodawanie oczek
W kolejnym okrążeniu dodamy równomiernie 4 oczka, ale będziemy je przerabiać już tylko prawymi oczkami.
Aby dodać oczka równomiernie po całym obwodzie wystarczy ilość oczek, które mamy na drutach podzielić przez ilość oczek, które chcemy dodać, czyli w moim przypadku 40/4=10 oczek. Co oznacza, że co 10 oczko dodam jedno dodatkowe oczko. Po przerobieniu tego okrążenia na drutach będę miała 44 oczka.
Jak to zrobić?
Przerób 10 oczek, wszystkie na prawo. Następnie przy pomocy prawego druta podnieś nitkę pomiędzy 10 i 11 oczkiem i umieść ją na lewym drucie. Teraz wkłuj się w tę podniesioną nitkę jakby to było oczko i przerób na prawo. Zwróć uwagę, żeby nitka się skrzyżowała, w przeciwnym przypadku powstanie nieestetyczna dziurka. Na początku nie będzie to wygodne, ale z czasem, dojdziesz do wprawy :) Obrazują to poniższe zdjęcia i film:







Przerób kolejne 10 oczek i dodaj oczko w ten sam sposób. Powtórz tę sekwencję jeszcze 2 razy, aż skończysz okrążenie. Ostatnie dodane oczko powinno wypaść na końcu okrążenia. Teraz na drutach masz 44 oczka. U mnie podzielone na dwie połowy po 22 oczka.
Dodawanie oczka na końcu okrążenia wygląda tak samo jak w środku okrążenia, z tym, że nitkę czasami łatwiej jest podnieść przy pomocy lewego druta, który jest wolny. Pokazuję to na krótkim filmie:
Okrążenia po ściągaczu będziemy przerabiać już tylko prawymi oczkami. Koniec z liczeniem. Dobra wiadomość, prawda?
Czapka – ścieg gładki
Ścieg gładki, inaczej nazywany pończoszniczym, przerabiany na okrągło polega na wykonywaniu samych prawych oczek we wszystkich okrążeniach. I tak będziemy przerabiać naszą czapkę, aż jej długość mierzona od początku (łącznie ze ściągaczem) będzie wynosić ok. 19 cm.


W pewnym momencie okaże się, że już nie potrzebujesz dzielić oczek na żyłce na pół i wygodnie będzie Ci przerabiać wyciągając żyłkę tylko na początku okrążenia. Obrazuje to poniższy film.
To jest też moment w którym można zamienić druty na takie z żyłką długości 60 cm i przerabiać bez dodatkowej pętelki. Dlaczego nie robię czapki od początku na drutach z żyłką 60 cm? Moim zdaniem jest to bardzo niewygodne, żyłka jest za krótka żeby zacząć czapkę i ciężko przerabia się pierwsze okrążenia. Ja zazwyczaj rzadko używam drutów z żyłką 60 cm i wszystkie moje czapki robię na drutach z żyłką 80 cm.
Cześć. Świetny blog i idealny tutorial dla początkujących, dziękuję! Mam pytanie, czy jeśli ściągacz będę robić na cieńszych drutach à resztę czapki na grubszych, to czy też muszę dodawać oczka? Dziękuję
Serdecznie dziękuję! Na Twoje pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to trochę też zależy jak dziergasz, a o tym przekonasz się dopiero jak kilka czapek już zrobisz… Ale ja zazwyczaj robię ściągacz na na mniejszych drutach i również dodaję oczka np. co 8-12 oczek. Więc na początek możesz spróbować w tej sposób :) Pozdrawiam!
Dziękuję bardzo, spróbuję jak mówisz i się pochwalę co z tego wyszło. W taki dzień jak dzisiaj aż chce się robić ciepłe czapki i szaliki, w Polsce pięknie wiosennie, a u mnie na francuskiej Jurze tona śniegu, przez noc nas zasypało i odcięło od świata, więc cóż, idę dziergać czapkę! Pozdrawiam cieplutko
Ooo… to tym bardziej dziergaj! Zresztą taka czapa to się zawsze przyda ;-) Miłego dziergania życzę i czekam na efekty!
Karolino, czy zdarzyło ci się, że scieg w czapce biegł po skosie, skręca się . Zrobiłam dopiero trzy czapki, ja dna cała ściągaczem, dwie jak u Ciebie w poście i wszystkie wyglądają tak samo. Zwłaszcza, jak się założy na głowę. Myślałam, że może to wina drutów z żyłką, ale to chyba jednak nie jest powód. Masz może jakiś pomysł? Dziękuję i życzę udanego dzierganego nowego roku 😊.
Cześć Aniu! Zdarzyło mi się coś podobnego przy pierwszym sweterku dzierganym na okrągło. Potem okazało się, że oczka prawe przerabiałam jako przekręcone. Jest różnica przy przerabianiu oczek prawych na płasko i na okrągło. Może ten sam problem jest u Ciebie? Ważne, żeby oczka prawe przerabiać „tak jak schodzą” z drutów, czyli przy przerabianiu na płasko wkłuwamy się w „tylną” nóżkę, a przy przerabianiu na okrągło w „przednią” nóżkę prawego oczka. Może to samo jest u Ciebie? Pozdrawiam i również wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Moze to glupie pytanie ale jak wymierzyc czapke? Pierwsza, ktora zrobilam wyszla jak worek na ziemniaki. Ja robie na 50g/100m. Dzieki :)
Jeśli zrobiłaś już jedną to najłatwiej będzie ją przymierzyć i zobaczyć o ile oczek jest za duża. I wtedy następną zrobić mniejszą właśnie o taką ilość oczek :) Szczególnie na początku, kiedy masz jeszcze mało doświadczenia, możesz mieć problem z idealnym rozmiarem… Możesz też zrobić próbkę, czyli mały fragment dzianiny np. o wymiarach 12×12 cm i zmierzyć jaka ilość oczek przypada na 10 cm. Wtedy obliczasz ile oczek potrzebujesz na swój obwód głowy (od obwodu warto odjąć 2-3 cm, żeby czapka obejmowała idealnie głowę).
Ja czapki z włóczki 50g/100m robię nabierając ok. 100 oczek na ściągacz i po ściągaczu dodająć ok 10 oczek (110 oczek).
Co prawda umiem robić na drutach, ale z przyjemnością tu zaglądam. Zawsze mogę przecież coś ulepszyć 😀. Ja inaczej dodaję oczka, robię narzut a w następnym rzędzie przerabiam oczko skręcone. Chyba znałam Twój sposób, ale o nim zapomniałam. 😀
Dziękuję! Ja czasami też tak robię jak opisujesz. U mnie to zależy od włóczki i robótki :) Dla mnie Internet jest wspaniałym miejscem do inspirowania się nawzajem! Mam nadzieję, że nauczysz się czegoś ode mnie, a ja od Ciebie ;-)