
Jestem fanką przerabiania dzianiny ,,na okrągło”, czyli na drutach z żyłką w okrążeniach. Często stosuję przy tym technikę ,,magic loop”, czyli wyciągam pętelkę z żyłki, kiedy długość żyłki jest większa niż obwód dzianiny. Taki sposób nie wymaga zszywania, za którym nie przepadam i jest świetny do żakardowych wzorów, których jestem miłośniczką.
Pokażę Ci dzisiaj sposób, którego używam, aby zamknąć robótkę w okrążenie tak, żeby na początku nie powstał uskok.
Potrzebna materiały i przydatne techniki
Aby zamknąć robótkę w okrążenie potrzebujesz:
- włóczki, z którą będziesz pracować :)
- drutów z żyłką o długości przybliżonej do obwodu robótki
- lub drutów z żyłką dłuższą niż obwód robótki, jeśli tak jak ja pracujesz przy użyciu techniki magic loop (poniższe zdjęcia uwzględniają właśnie ten wariant)
- lub drutów pończoszniczych, jeśli lubisz pracować własnie na nich
Nabieranie oczek i dzielenie ich na druty z żyłką do techniki ,,magic loop” pokazuję we wpisach:
- Jak nauczyć się robić na drutach – część 1 – narzędzia, materiały i nabieranie oczek
- Jak nauczyć się robić na drutach – część 2 – ściągacz
Zamykanie robótki w okrążenie
Metoda, którą stosuję, aby zamknąć robótkę w okrążenie, polega na nabraniu o 1 oczko więcej niż wynika ze wzoru, a następnie przełożeniu tego dodatkowego oczka nad pierwszym z nabranych oczek. Poniżej dokładny opis ze zdjęciami i filmem.











To wszystko możesz zobaczyć również na poniższym filmie:
I to koniec :) Mam nadzieję, że już wiesz jak zamknąć robótkę w okrążenie i spróbujesz tego sposobu przy najbliższej okazji. Pamiętaj o nabraniu 1 oczka więcej niż wynika ze wzoru :)
Oczywiście zamknąć robótkę w okrążenie można również bez nabierania dodatkowego oczka i tego przekładania. Wystarczy po prostu zacząć przerabiać oczka. Wtedy jednak na początku pierwszego okrążenia powstanie charakterystyczny uskok, który można później ,,ukryć” w trakcie wrabiania pierwszej nitki.
Jak dobrze, że ja tu trafiłam. Obejrzałam parę filmików a dopiero z Tobą ogarnęłam jak zamknąć rogówkę w okrąg! Super.
Dziękuję
Bardzo się cieszę, że mój film Ci pomógł!
Bardzo fajny pomysł. U mnie uskok się nie robi przy tej metodzie. Tylko trzeba dobrze zaciągnąć nitkę przy łączeniu. Serdecznie dziękuję za ten trick.
Czy to powtarza się przy każym okrązeniu? Zrobiłam tak i mimo wszystko mam mały uskok a ściągacz po boku się nie łączy:(
Nie! To jest tylko w pierwszym okrążeniu, tam gdzie łączymy. Jeśli powstał maleńki uskok to po skończeniu pracy możesz go wyrównać w trakcie wrabiania nitki początkowej. Wtedy nie powinno być nic widoczne. Powodzenia!
Ja zostawiam sobie kawałek dłużej nitki i przerabiam kilka pierwszych oczek z obiema nitkami, dzięki temu nie widać uskoku 😁
O! Nie znałam tego sposobu! Muszę koniecznie spróbować :D Dziękuję!
Dziękuję. Nie wiedziałam, że tak można. Przyda się prawie każdej robótce ☺️
Bardzo się ciesz! Miłego dziergania :)
Ale czad! Nie znałam tego sposobu, koniecznie wypróbuję :) Dziękuję1
Bardzo się cieszę! Mam nadzieję, że Ci się przyda ;) Miłego dziergania!